Úzkosť

Úzkosť

Čo je úzkosť ?
Známe typy
Ako sa prejavuje ?

Čo je úzkosť ?

Úzkosť je prirodzenou reakciou tela na potenciálne nebezpečné alebo náročné situácie. Je to pocit nepokoja, obáv, strachu alebo hrôzy z toho, čo sa stane. Pocit úzkosti môže byť normálny a dokonca prospešný, pretože nám pomáha pripraviť sa na konkrétne situácie a udržiavať ostražitosť voči možným nebezpečenstvám.

Avšak niektorí ľudia majú ťažkosti zvládať svoju úzkosť. Ak úzkosť pretrváva dlhodobo na vysokých úrovniach a ovplyvňuje každodenné činnosti, môže to znamenať, že trpíte úzkostnou poruchou.

Typy úzkosti

  1. Generalizovaná úzkostná porucha je dlhodobý stav, ktorý spôsobuje pravidelné pocity úzkosti z rôznych problémov a situácií, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Príznaky sa líšia, ale môžu zahŕňať obavy, problémy so sústredením, spánkom, závraty a búšenie srdca
  2. Fóbie sú ohromujúci a extrémny strach z konkrétneho predmetu, zvieraťa, miesta, situácie alebo pocitu. Napríklad agorafóbia je strach z otvorených priestorov alebo neschopnosti uniknúť, zatiaľ čo akrofóbia je intenzívny strach z výšok.
  3. Panická porucha zahŕňa náhle a opakované záchvaty intenzívneho strachu, ktoré môžu trvať niekoľko minút alebo dlhšie. Tieto záchvaty sa niekedy vyskytujú bez zjavného dôvodu a sprevádzajú ich psychické a fyzické príznaky, ako strata kontroly alebo pocit srdcového infarktu.
  4. Posttraumatická stresová porucha (PTSP) postihuje ľudí, ktorí zažili veľmi stresujúcu, desivú alebo hroznú udalosť. Príznaky PTSP zahŕňajú nočné mory, záblesky spomienok, pocity viny, izolácie a podráždenosti.
  5. Sociálna úzkostná porucha (sociálna fóbia) sa prejavuje strachom alebo hrôzou zo sociálnych interakcií, nielen zo spoločenských udalostí. Zahrňuje prehnané obavy z bežných sociálnych aktivít, ako je stretávanie sa s ľuďmi, začatie rozhovoru, telefonovanie, nakupovanie alebo práca.
  6. Separatistická úzkostná porucha sa vyznačuje intenzívnym strachom z odlúčenia od konkrétnej osoby, ľudí alebo domácich miláčikov. Okrem detí môžu tento stav prežívať aj dospel

Ako sa prejavuje?

Telo reaguje na úzkosť uvoľňovaním stresových hormónov, ako je adrenalín a kortizol. Tieto hormóny uvedú osobu do stavu vysokej pohotovosti, kedy vyhľadáva potenciálne hrozby a aktivuje bojové alebo útekové reakcie. 

Najčastejšími príznakmi sú:

  • pocit napätia, nervozity a nepokoja
  • pocit strachu, paniky alebo ohrozenia
  • pocit straty kontroly
  • rýchly, búšiaci a nepravidelný srdcový tep
  • nevoľnosť alebo vracanie

NAJČASTEJŠIE PSYCHICKÉ PROBLÉMY

Depresia

Úzkosť

Závislosti

Partnerské problémy

Posttraumatická stresová porucha

Panická porucha